WCAG — co to jest?
WCAG to akronim od angielskich słów: Web Content Accessibility Guidelines, czyli wytycznych dotyczących dostępności treści internetowych.
Wytyczne WCAG wyjaśniają, jak tworzyć strony internetowe i aplikacje, aby udostępnić je osobom z niepełnosprawnościami i dysfunkcjami, np. wzroku, słuchu, ruchu, ale też z niepełnosprawnością intelektualną czy zaburzeniami poznawczymi.
Zastanawiasz się, czy strona WWW Twojej firmy spełnia potrzebne wytyczne? Dowiesz się tego z audytu UX— przeprowadzonego przez ekspertów JAAQOB HOLDING®.
Bezpłatna konsultacjaZastanawiasz się, jak zwiększyć sprzedaż i skutecznie budować markę?
Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.
Strony internetowe i aplikacje mobilne, które spełniają wytyczne WCAG, nazywamy dostępnymi cyfrowo.
Wytyczne te obejmują cztery kryteria:
- postrzegalność
- funkcjonalność
- zrozumiałość
- solidność (w polskim i unijnym prawie określana jako kompatybilność).
Zasady te dotyczą wszystkich elementów strony i aplikacji — kodu, treści i sposobu ich działania oraz przedstawiania użytkownikom.
Jakie platformy powinny spełniać wytyczne WCAG?
Zadbać o dostępność cyfrową swoich użytkowników powinny przede wszystkim:
- strony instytucji i organizacji publicznych,
- aplikacje instytucji pozarządowych,
- internetowe sklepy medyczne,
- strony WWW szkół, organizacji czy fundacji.
Zobacz nasze realizacje dla instytucji publicznych takich jak Zintegrowana Platforma Edukacyjna
Zasady WCAG powinny być przestrzegane wszędzie tam, gdzie mogą pojawić się użytkownicy z dysfunkcjami lub niepełnosprawnościami — tak, aby osoby z tej grupy docelowej mogły intuicyjnie i bez problemu dokonać określonych operacji w witrynie (UX), takich jak przykładowo: wypełnienie formularza, kontakt z daną firmą czy zakup w e-sklepie.
Czy WCAG to obowiązek?
Obowiązująca w naszym kraju ustawa z 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych mówi o obowiązku stosowania się do standardów WCAG 2.1 (Web Content Accessibility Guidelines) oraz zamieszczenia deklaracji dostępności na stronach www, biuletynach informacji publicznych i aplikacjach.
Ustawa przewiduje kary za nieuzasadnione i uporczywe niezapewnianie dostępności cyfrowej. Jednak przepisy prawa, to tylko jedna z przyczyn przemawiających za koniecznością dostosowania witryny do każdego użytkownika. Druga to względy praktyczne. Bez odpowiedniego przygotowania strony, dla wielu osób zapoznanie się z treścią, staje się niemożliwe.
Jak sprawdzić, czy strona jest dostępna cyfrowo?
Istnieje zbiór wytycznych, zawierających wskazówki dotyczące zwiększania dostępności treści internetowych dla osób z szeroko pojętymi dysfunkcjami i niepełnosprawnościami. To zestaw dokumentów WCAG stanowiący zbiór zaleceń dla projektantów i właścicieli stron.
Potrzebujesz wsparcia w zakresie wdrożenia wytycznych WCAG? Umów się na bezpłatną konsultację ekspercką ze specjalistami JAAQOB HOLDING®.