
Dlaczego Twoja firma potrzebuje strategii marki?
Wielu przedsiębiorców pamięta jeszcze czasy, gdy popyt na towary był tak duży, że promocja okazywała się zbędna. Sprzedaż była zresztą tak gwa...
05.07.2022Już od 1.01.2024 r., zgodnie z unijną dyrektywą CSRD, największe firmy będą musiały raportować, w jaki sposób zarządzają kwestiami zrównoważonego rozwoju. 2023 rok jest zatem czasem przygotowań. Powierz opracowanie strategii ESG specjalistom z JAAQOB HOLDING®. Zyskaj pełny plan działań i pomoc w raportowaniu.
ESG (Environmental Social Governance) to odpowiedź biznesu na globalne wyzwania zrównoważonego rozwoju, w tym nowe regulacje. Odpowiedzialność przedsiębiorstw za podejmowane decyzje i działania weryfikuje się w trzech obszarach: społecznym, środowiskowym i ładu korporacyjnego. Podstawowe założenia i elementy strategii ESG z jednej strony nakładają na firmy określone obowiązki, z drugiej zapewniają im szereg korzyści. Warto je poznać już dziś.
Parlament EU przyjął 10.11.2022 r. dyrektywę CSRD. I choć pierwsze zmiany dotyczą największych firm, to nowe przepisy obejmą cały rynek.
Dyrektywa nakazuje obowiązkowe składanie raportów o działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju. Większość firm w ogóle nie jest przygotowana na realizowanie tego typu działań! Warto odpowiednio wcześniej opracować i wdrożyć strategię ESG, która pomoże zaplanować odpowiednie działania.
Obowiązkiem raportowania objęte są na razie największe podmioty. Jednak będą one zgłaszały się do swoich dostawców z sektora MŚP o konkretne wyliczenia np. śladu węglowego. Z tego powodu MŚP powinny szybciej zacząć wdrażać strategię ESG, aby dotrzymać kroku swoim partnerom biznesowym i utrzymać kontrakty.
Rodzaj organizacji | Termin raportowania | Proponowany termin wdrożenia strategii ESG |
---|---|---|
Jednostki, które raportują zgodnie z UoR | Dane zbierane są przez cały 2024 r. | 2023 r. |
Duże podmioty prywatne i publiczne spełniające dwa z kryteriów:
| Dane zbierane są przez cały 2025 r. | 2024 r. |
Małe i średnie spółki giełdowe spełniające dwa z trzech kryteriów:
| Dane zbierane są przez cały 2026 r. | 2025 r. |
Rodzaj organizacji
Jednostki, które raportują zgodnie z UoR
i podlegają dyrektywie NFRD
Termin raportowania
2023 r.
Proponowany termin wdrożenia strategii ESG
Wdrożenie strategii ESG nie jest obowiązkowe, ale jest naturalną konsekwencją założeń dyrektywy
Dane zbierane są przez cały 2024 r.
aby na początku 2025 r. opublikować z nich raport
Rodzaj organizacji
Duże podmioty prywatne i publiczne spełniające dwa z kryteriów:
Termin raportowania
2024 r.
Proponowany termin wdrożenia strategii ESG
Wdrożenie strategii ESG nie jest obowiązkowe, ale jest naturalną konsekwencją założeń dyrektywy
Dane zbierane są przez cały 2025 r.
aby na początku 2026 r. opublikować z nich raport
Rodzaj organizacji
Małe i średnie spółki giełdowe spełniające dwa z trzech kryteriów:
Termin raportowania
2025 r.
Proponowany termin wdrożenia strategii ESG
Wdrożenie strategii ESG nie jest obowiązkowe, ale jest naturalną konsekwencją założeń dyrektywy
Dane zbierane są przez cały 2026 r.
aby na początku 2027 r. opublikować z nich raport
Z lasu należy wycinać tylko tyle drzew, ile może w danym miejscu odrosnąć.
To zdanie prezentuje prostą mądrość i konieczność świadomego zarządzania zasobami. Jego przesłanie można przełożyć na wszystkie aspekty ludzkiego życia, tymczasem istnieje globalny problem nadużywania zasobów i degradacji środowisk: naturalnego, gospodarczego i społecznego.
Wprowadzanie zasad zrównoważonego rozwoju, również w biznesie, jest szansą na pozytywne zmiany w naszym otoczeniu. Na życie zdrowsze, spokojniejsze i bardziej satysfakcjonujące dla nas oraz przyszłych pokoleń.
Ochrona środowiska
Czas na zatrzymanie wzrostu globalnej temperatury dramatycznie się kurczy. W strategii ESG istnieje komponent środowiskowy, który pozwala przedsiębiorstwom skutecznie hamować negatywne zmiany klimatu poprzez krótko i długofalowe decyzje.
Czynniki społeczne
Respektowanie praw człowieka to element ESG, na który biznes ma ogromny wpływ, oferując godne warunki pracy czy dbając o swoje bezpośrednie otoczenie.
Ład korporacyjny
Governance, czyli ład korporacyjny, określa konieczność zarządzania w sposób uczciwy i transparentny. Zakłada sprawiedliwość wynagrodzenia, prawa akcjonariuszy czy temat walki z korupcją.
Opracowanie i działanie wg strategii ESG niesie za sobą liczne korzyści. Już dziś na podstawie czynników ESG tworzy się ratingi i oceny pozafinansowe firm. Pozytywna ocena pozwala wyróżnić się na tle konkurencji, pozyskać inwestorów oraz przychylność interesariuszy.
Wybierając partnera ESG warto rozważyć współpracę ze specjalistami, mającymi doświadczenie w przeprowadzaniu analiz i opracowywaniu globalnych założeń dla firm. Współpraca z doświadczonym partnerem pozwala uniknąć kosztownych błędów, dostosować założenia strategii do organizacji oraz szybciej wcielić jej cele w życie.
Firma, która może realnie pomóc organizacjom przygotowującym się do raportowania strategii ESG powinna łączyć kompetencje opracowywania strategii dla firm z wiedzą o najnowszych przepisach i dyrektywach unijnych, które opisują nowe założenia.
Od wielu lat wspieramy firmy w tworzeniu strategii i w prowadzeniu działań marketingowych. Skutecznie realizujemy cele biznesowe dla naszych klientów. Założenia, które opracowujemy, powstają w wyniku szczegółowych analiz dotyczących zarówno sytuacji samej firmy, jak i jej otoczenia biznesowego.
Opracowaliśmy setki strategii marketingowych, w tym strategii zrównoważonego rozwoju, które dały nam ogromne doświadczenie we współpracy zarówno z mniejszymi, jak i globalnymi podmiotami.
Oferujemy kompleksową usługę dla firm od opracowania strategii ESG po przygotowanie raportu ESG.
Chcesz porozmawiać o marketingu lub zastanawiasz się, jak zwiększyć sprzedaż i skutecznie budować markę? Zadaj nam dowolne pytanie! Wypełnij formularz i skorzystaj z bezpłatnej konsultacji eksperckiej. Umów się na rozmowę w dogodnym dla Ciebie terminie