Wiele osób głowi się, jak powinno wyglądać ich logo firmowe. Jakich kolorów użyć? Jaki krój pisma będzie najlepiej oddawał charakter wykonywanej działalności? Jak ma wyglądać znak i z czym się kojarzyć? Ile powinno kosztować dobre logo? Na to i inne pytania postaram się odpowiedzieć w tym wpisie.
Jaką funkcję pełni logo firmowe?
Logo — znak graficzny, podstawowy element identyfikacji wizualnej przedsiębiorstwa, towaru, marki, projektu, organizacji lub usługi. Jego zadaniem jest rozróżnienie naszej działalności od innych i ułatwienie odbiorcom zapamiętania naszego brandu. W XXI wieku w jego posiadaniu są ogromne korporacje, mali lokalni przedsiębiorcy, oraz blogerzy internetowi. Niemalże każdy mający aspirację bycia rozpoznanym, pragnie wypracować charakterystyczny znak wołający już od progu „to ja!”. Zatem jak stworzyć logo firmy? Przyjrzyjmy się kilku ważnym szczegółom.
Czym charakteryzuje się dobre logo firmowe?
Jak w przypadku większości zagadnień opartych o gusta, wiele zależy od branży, w której się obracamy, odbiorców naszych usług oraz tego, z czym nasza firma chce być utożsamiana. Znak ten będzie budował więź pomiędzy brandem a odbiorcami. Stanie się do graficzną reprezentacją wartości, którymi kieruje się nasza firma. Widzimy na to wiele przykładów w obecnym świecie (logo marek na fanowskich koszulkach, tworzone oddolnie fanpage’e marek itd.).
Zastanawiasz się, jak zwiększyć sprzedaż
i skutecznie budować markę?
Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.
Tworzenie logo przypomina proces szycia ubrania na miarę. Powinno ono bowiem wpisywać się w charakter marki, budować dobre skojarzenia oraz być wykonane ze starannością i precyzją. Mimo iż możliwości wydają się nieskończone, istnieje kilka uniwersalnych zasad dla projektowania znaku, które obowiązują dizajnerów. Poniżej opisujemy, czym charakteryzuje się dobre logo firmowe, co z pewnością wyjaśni wiele wątpliwości, które pojawiają się przy projektowaniu własnego znaku graficznego.
1. Charakter marki
Logo to podstawowy element identyfikacji wizualnej marki. Stanowić będzie ono symbol tego, czym zajmuje się nasza działalność. Poprzez logo marki budujemy sieć skojarzeń dla brandu, wpływamy na to, co odbiorca zapamięta. To jego obecność lub brak może zaważyć na wyborze konsumenta.
Charakter działalności powinien zatem odegrać jedną z głównych ról w procesie kreacji. Gdy zastanawiamy się nad tym, jak zaprojektować logo firmy, nasza pierwsza myśl powinna skupić się na rodzaju działalności oraz jego odbiorcach. Nie tworzymy logotypu dla siebie (chyba że dotyczyć ma ono osobistego brandu), dlatego nie próbujmy na siłę przemycić w nim własnego gustu i upodobań. Zadajmy sobie pytanie, jaki charakter ma działalność, dla której tworzymy logo firmowe? Kto znajduje się w gronie konsumentów i jakie są ich gusta i oczekiwania? Firma zajmująca się odzieżą dla nastolatków będzie komunikowała się zupełnie inaczej niż kancelaria prawna. Będzie też wymagała innych rozwiązań i sposobu prezentacji. Bardzo pomocnym narzędziem w określeniu osobowości brandu jest stworzenie tzw. mapy skojarzeń.
Mamy już naszą mapę skojarzeń i wypisaliśmy na niej wszystko, z czym chcemy być utożsamiani. Czy to oznacza, że nasze logo firmowe powinno stanowić składową wszystkich wypisanych słów kluczy? Absolutnie nie! Mapa skojarzeń stanowi pomoc w określeniu charakteru brandu. Jest dobrą bazą wypadową do obrania kierunku w projektowaniu.
2. Prostota
Przy tworzeniu logo starajmy się zatem skupić na jednej do dwóch idei/symboli. Chaos to ostatnie czego nam potrzeba. Nie martwmy się jednak. Nasza praca przy mapie skojarzeń nie poszła na marne. Na pewno przyda się przy projektowaniu kolejnych materiałów identyfikacji.
Głównym zadaniem jest wypracowanie takiego znaku, który będzie czytelny, wyróżniający się na rynku oraz spójny z ogólnym wizerunkiem firmy. Ważne jest również, by pamiętać, iż logo nie jest ilustracją. W projekcie starajmy się nawiązać do minimalnej ilości rzeczy z naszej mapy skojarzeń. Pamiętajmy, że dodając zbędne elementy, tworzony przekaz ma większe szanse utonąć w zbędnych informacjach. Nieskomplikowany znak graficzny, prosty do odtworzenia zarówno w pamięci, jak i przy pomocy kartki i ołówka jest najlepszym rozwiązaniem. W ten sposób dajemy prosty komunikat, który ma większą szansę na zapadnięcie w pamięć.
Powyżej znajdziemy kilka przykładów prostych, przejrzystych znaków sugerujących działalność marki. Symbol pomimo swojej prostoty bez problemu buduje pewne skojarzenia. Warto zauważyć, że tak jak w przypadku logo znanych marek, takich jak Pepsi czy Nike, sygnet nie musi stanowić dosłownej reprezentacji działalności. Kwiaciarnia nie jest zobowiązana do użycia róż w sygnecie, kawiarnia filiżanek, a sklep zoologiczny odcisku psiej łapki. Jak najbardziej możemy myśleć nieszablonowo. Pamiętajmy, że logo powinno wyróżnić nas na tle konkurencji.
3. Odróżnienie od konkurencji
Przed wdrożeniem naszego pomysłu w życie, warto sprawdzić jak do tematu podeszła konkurencja. Czy nasza propozycja nie nawiązuje przypadkiem zbyt mocno do już istniejącej firmy o podobnym profilu lub, czy stylistycznie nasza propozycja ma sens w kontekście istniejących już na rynku firm. Szukamy tu złotego środka bowiem najlepsze logo, będzie wyróżniało nas od rywali oraz nawiązywało do profilu działalności.
Szukając pomysłu no logo firmy, dobrze jest prześledzić inne niepowiązane z naszą branżą marki. Możemy w ten sposób przyjrzeć się rozwiązaniom zastosowanym w przypadku np. długiej nazwy firmy; sloganu, który jest niezbędny w komunikacji. Rozwiązań stylistycznych jak np. nadawanie faktury, zamknięcie w okręgu. Szukanie inspiracji pomoże nam w wyborze stylistyki znaku, sposobu przedstawienia obranego symbolu. Pomocnymi stronami będą behance.com, theinspirationgrid.com, dribbble.com oraz stary, dobry Pinterest. 🙂
4. Ponadczasowość
Tak samo w modzie, jak i w designie co jakiś czas napływają nowe trendy. Niektóre z nich zostają na dłużej, inne znikają z pola widzenia szybciej, niż się pojawiły. Warto mieć to na uwadze, gdy stoi przed nami zadanie kreacji własnego znaku. Inspirowanie się panującą modą nie jest niczym złym, jednak warto wziąć pod uwagę jeden z wyznaczników dobrego logo, jakim jest unikalność i ponadczasowość. Znak, który dzisiaj możemy ocenić jako nowoczesne logo, niekoniecznie będzie nim za kilka lat.
Wyobraźmy sobie, że w pewnym momencie panująca moda ulega zmianie i dotąd ciekawe logo przestaje się nam podobać. Zmiana podjętej już decyzji generuje często ogromne koszty, ponieważ nie dokonujemy modyfikacji samego znaku, lub jego części. Taki zabieg często wiąże się z update’em wszystkich stworzonych do tej pory materiałów np. wizytówek, opakowań, ulotek, komunikacji w social mediach itp. Kosztem niematerialnym jest także dezorientacja naszej grupy odbiorców. Użytkownicy lub klienci mają trudność z odnalezieniem naszego produktu.
Jeśli chcemy wpisać się z naszym znakiem w pewien trend, zajmijmy się jego dobrym rozpoznaniem. Jak często spotykam dane rozwiązanie stylistyczne i w jakim kontekście? Czy trend stanowi dobre rozwiązanie w przypadku logo firmowego? Jaka branża wykorzystuje go najczęściej? Czy dany trend wpisuje się w charakter naszej marki?
5. Staranne wykonanie
Być może mamy już pomysł na logo firmy. Proponowany znak jest prosty do zapamiętania. Jest także unikalny i wyróżnia nas od konkurencji. Oddaje charakter też marki. Przesiejmy go jednak przez kolejne sita, aby sprawdzić, czy zasługuje na miano „dobrego”. Sitem tym będzie czytelność. Podobnie jak w przypadku instynktownie zastosowanego trendu, tak i po wybraniu wersji logo bez sprawdzenia jego czytelności jesteśmy zgubieni — i nie ma w tym ani grama przesady.
Załóżmy, że po opłaceniu faktury za wykonanie naszego projektu, znak jest zwyczajnie nieczytelny na małym wizytówkowym formacie. Firma, z którą współpracujemy, prosi o wersję monochromatyczną — jednobarwną, a nasz projekt po ujednoliceniu kolorów staje się zupełnie nierozpoznawalny. Kolor funkcjonujący w przestrzeni (do tej pory tylko) online, po konwersji do CMYK-a (przestrzeń barwna dla druku) jest zupełnie inny niż ten, z którym jesteśmy kojarzeni. Przykłady można mnożyć bez końca. Brak spójności wprowadza wiele chaosu i zamieszania, którego mogliśmy uniknąć, wybierając projekt biorący pod uwagę różne warianty i sytuacje użycia. W tym kontekście warto sprawdzić grubość linii, wielkość fontów, czytelność sloganu lub kolorystykę.
Nasze logo firmowe będzie funkcjonowało w wielu miejscach, począwszy od fizycznych materiałów promocyjnych, takich jak ulotki, banery, rollupy, długopisy, po przestrzeń wirtualną, np. strona www, social media czy coraz popularniejszy metaverse. Warto wziąć to pod uwagę. Poniżej podajemy zasady tworzenia logo, które warto sprawdzić i aspekty, które trzeba ustalić przed wdrożeniem projektu w życie.
A) Konstrukcja znaku
Warto pamiętać, że pełne logo zazwyczaj łączy sygnet z logotypem. Logotyp to graficznie przedstawiona nazwa firmy lub marki, natomiast sygnet to graficzne przedstawienie skojarzenia z nią.
Sygnet czy logotyp powinniśmy budować według logicznych zasad, dzięki którym logo będzie dobrze wyważone. Nie chodzi tu o same kształty, ale także o przestrzenie pomiędzy nimi. Pomocnym narzędziem w tym kroku jest siatka.
W tym miejscu warto też pochylić się nad polem ochronnym znaku, czyli odległością od pola logo, w której nie powinniśmy umieszczać innych elementów graficznych. Logo to najważniejsza część naszej identyfikacji, powinniśmy zatem zadbać o godne miejsce dla niego na każdym projekcie.
B) Wielkości i skalowanie
Tak jak zauważyliśmy, logo będzie się pojawiało na różnych powierzchniach. Ważne jest, by zawsze pozostawało czytelne i rozpoznawalne. Warto sprawdzić jak nasz projekt zachowuje się na małych powierzchniach, np. drukując go na zwykłej kartce A4 w różnych formatach. Dzięki takiemu zabiegowi będziemy mogli sprawdzić, jak nasz znak zachowuje się podczas skalowania.
C) Pion, poziom, kolor, czerń
Powstałe logo firmowe nie powinno być elementem z betonu. Znak powinien dostosowywać się do warunków, w jakich zostanie użyty, co za tym idzie, musi być czytelny. Niektóre projekty będą wymagały wersji pionowej, inne poziomej. Jeszcze inne ograniczenia palety kolorów do 1 (druk czarno-biały). Dobry projekt logo firmowego bierze pod uwagę każdy taki scenariusz.
Dobrze jest uwzględnić powyższe zasady już na etapie projektowania nazwy firmy. Bardzo często logo tworzy się z inicjałów lub włącza pełną nazwę. Choć jest ona tylko jednym wyrazem lub krótką frazą, to wcale nie jest to proste zadanie. Naming warto zlecić specjalistom!
Dobre logo jest efektem procesu, nie fantazji
Podsumowując, dobry projekt logo jest unikalny, prosty, oddaje charakter marki. Jest starannie wykonany i bierze pod uwagę różne sytuacje użycia. Nie chodzi tylko o to, by wybrany przez nas znak firmowy był ładny i wpasował się w nasz gust. Finalnie ma on dotrzeć do naszych klientów, więc warto zastanowić się nad ich upodobaniami. Nowoczesne logo ma być przede wszystkim łatwe do zapamiętania przez odbiorców i praktyczne. Logo firmowe jest podstawowym elementem naszej komunikacji wizualnej. Dzięki niej budujemy wizerunek brandu, wywołujemy emocje i pozytywne skojarzenia. Pamiętając o cechach dobrego logo na każdym etapie projektowania, mamy szansę na stworzenie oryginalnego znaku graficznego, który będzie funkcjonalny i lubiany przez naszych klientów.
Jak możesz zauważyć, zasady projektowania logo są bardzo istotne, a ich zastosowanie wymaga sporego doświadczenia i nakładów pracy. Dobra wiadomość jest taka, z pomocą przychodzi Twój zewnętrzny dział graficzny — serdecznie zapraszamy do współpracy!