Budowanie relacji z klientem wydaje się być czymś nienamacalnym. To proces, który trudno określić, złapać, zapisać — a już na pewno zautomatyzować. A jednak tworzenie relacji podlega pewnym regułom, których czasem nie zauważamy. Warto je poznać i przenieść do świata biznesu. Ba! Nawet zautomatyzować, a dzięki temu skalować. Wystarczy skorzystać z inteligentnych systemów, które skutecznie w tym pomagają. Czyż wizja posiadania dużej liczby dobrych, lojalnych klientów nie jest przekonująca?
Co zyskasz dzięki automatyzacji?
1. Oszczędność czasu
„Czas” nadal bywa niedocenionym zasobem. Jeśli jednak w swoim biznesie dostrzegasz raczej jego brak niż nadmiar, to wiedz, że dzięki automatyzacji możesz go sporo zaoszczędzić. Przykładem jest automatyczna wysyłka maili, które trafią jednocześnie do kilkuset lub kilku tysięcy odbiorców. Ty w tym czasie mógłbyś „ręcznie” wysłać jedynie kilka. I choć odsetek otwarć nie musi być wysoki, to przyznaj, że 3 lub 5% spośród 500 maili przyniesie znacznie lepsze rezultaty, niż 3 lub 5 % skuteczności spośród 10 sztuk.
Sprawdź, jak możesz oszczędzić czas i budować procesy, szybciej oraz efektywniej dzięki automatyzacji z HubSpot.
2. Wzrost zamówień
Przy zachowaniu wszystkich wytycznych — takich jak prawidłowe określenie grupy docelowej czy właściwe opracowanie komunikacji — wdrożenie marketing automation gwarantuje bardzo wysoką efektywność działań. Dzięki niemu pozyskasz wielokrotnie więcej leadów, zapytań i zleceń w porównaniu do sytuacji, w której działasz analogowo.
3. Lepsza analiza danych
Automatyzacja marketingu ułatwia zbieranie danych z różnych źródeł. Poszczególne kampanie reklamowe mogą być coraz bardziej skuteczne dzięki analizie informacji uzyskanych na podstawie poprzednich działań. Marketing automation pozwala również na bieżąco optymalizować prowadzone projekty reklamowe, obniżając tym samym całkowite koszty dotarcia do odbiorcy. Wybrane korzyści to tylko kilka najważniejszych, pozytywnych skutków wdrożenia marketing automation. Narzędzia, którymi posługują się firmy, pozwalają uzyskać znacznie więcej pozytywnych efektów, takich jak poprawa personalizacji czy wzrost efektywności.
Marketing automation, co to jest i jak pomaga w budowaniu relacji?
Relacja z klientem oparta jest na dobrej komunikacji. Bez rozmowy — obojętne w jakiej formie — nie ma mowy o zbudowaniu relacji, nie mówiąc już o trwałej relacji biznesowej, w której obie strony uzyskują realne korzyści. Jak prowadzić ją skutecznie?
Dawniej, trendy marketingowe wyglądały nieco inaczej: firmy zapraszały klientów do swoich punktów sprzedaży, by na miejscu zachwalać produkty i przy okazji stworzyć możliwie dobrą atmosferę, by klient chętnie wrócił po kolejne towary.
Z czasem przedsiębiorstwa zaczęły zatrudniać przedstawicieli handlowych, których jednym z głównych zadań było właśnie przywiązanie klienta do marki poprzez regularne spotkania, niejednokrotnie przy kawie, a nawet… obiedzie. I choć interesy prowadzone w ten sposób często dobrze się rozwijały, to jednak koszty dotarcia do jednego odbiorcy był bardzo wysoki. Co sprytniejsi zaczęli organizować więc spotkania dla większej grupy klientów — w formie dużych spotkań, warsztatów czy konferencji. Swój rozkwit zaczęły odnotowywać również targi branżowe.
Czyż nie były to zalążki automatyzacji? Zamiast wykonywać kolejne telefony, by dotrzeć do poszczególnych klientów ze swoją ofertą, firmy przygotowywały prezentację swoich usług lub produktów, by zachęcić jak największą grupę ludzi do odwiedzenia ich stoiska. Dzięki temu, w ciągu 2-4 dni, kilkaset firm lub klientów indywidualnych poznawało nie tylko ofertę, ale także szefa lub dział sprzedaży. Nawiązywane zostały pierwsze relacje z klientem. Przedsiębiorcy zyskiwali szybką informację zwrotną na dużą skalę.
Świat jednak biegnie do przodu i również takie działania okazały się zbyt mało efektywne. I choć są bardzo pomocne, to jednak często nie wystarczą, by dogonić innych graczy w branży.
Dlaczego? Ponieważ dzisiaj nie wystarczy już nawiązać wiele trwałych relacji bardzo wysokim kosztem. Wygrywa ten, kto uzyska efekt skali — możliwie maksymalny zasięg przy możliwie minimalnym koszcie.
Aby to było możliwe, konieczne jest:
- idealne dopasowanie komunikatu do właściwej grupy odbiorców (co wymaga dokładnego rozpoznania potrzeb), ciągła analiza danych, testy i późniejsza optymalizacja, ale także śledzenie zachowań klienta i remarketing;
- wybór odpowiedniego medium komunikowania się z klientami, automatyczna wysyłka maili, newsletterów, kampanie reklamowe w social media czy regularna publikacja postów;
- perfekcyjny, czyli również szybki poziom obsługi klienta — natychmiastowe odpowiedzi na zapytania, powiadomienia o poszczególnych etapach realizacji zamówienia, potwierdzenia płatności/wysyłki/przewidywanej dostawy, gotowy proces związany z realizacją reklamacji czy reakcja na negatywne opinie;
- ciągła analiza danych, właściwe ich gromadzenie i przetwarzanie, wyciąganie wniosków i optymalizacja działań na ich podstawie;
- zbieranie informacji zwrotnej, nie wybiórczo, lecz każdorazowo, po każdym zamówieniu.
Podsumowując, do osiągnięcia sukcesu rynkowego niezbędna jest automatyzacja obsługi klienta.
Tylko automatyzacja działań w każdym z powyższych obszarów zapewni wysoką skuteczność. Wszystkie funkcje marketingu możesz automatyzować, zyskując przy tym doskonałą efektywność. Do tego niezbędne są jednak odpowiednie narzędzia. Wśród wielu z nich można wyróżnić system do automatyzacji marketingu HubSpot — czyli platformę zapewniającą automatyzację wielu obszarów. Jej przewaga nad innymi rozwiązaniami jest taka, iż łączy ona w sobie liczne zagadnienia, takie jak obsługa klienta, marketing i sprzedaż.
Jak wdrożyć cele marketing automation?
Możesz próbować samodzielnie automatyzować poszczególne procesy lub zatrudnić specjalistę ds. marketing automation. Kolejna możliwość to wprowadzenie całej platformy marketing automation, na przykład HubSpot, która integruje wszystkie kluczowe obszary w firmie i zapewni automatyzację poszczególnych działań.
Automatyzacja pomoże zbudować relacje — zapewniając regularność kontaktów, które są podstawą skutecznej komunikacji i budowania dobrych relacji. Dzięki platformie możesz automatyzować wysyłanie maili, zapewniając częsty kontakt z klientami na dużą skalę. Możesz przygotować i regularnie publikować posty w social media, wpływając stopniowo na budowanie zaangażowania. Zyskasz też miejsce — marketing CRM — w którym zgromadzisz dane na temat klientów ich preferencji zakupowych czy dokonanych transakcji. Korzystając z tych informacji i bazując na strategii marketingowej firmy, zbudujesz trafny przekaz w kolejnych działaniach.
Automatyzacja marketingu ułatwia budowanie relacji z klientami na dużą skalę
Podstawą budowania relacji z klientem, jest regularne komunikowanie się, bez którego nie da się zbudować trwałej relacji biznesowej. Realizacja częstych kontaktów z małą grupą klientów możliwa jest bez automatyzacji, jednak w przypadku obsługi dziesiątek, setek, a nawet tysięcy odbiorców, automatyzacja marketingu jest po prostu niezbędna.
Marketing automation, pozwala oszczędzić czas i zwiększyć efektywność. Umożliwia budowanie lejka sprzedażowego, automatyczną wysyłkę maili do wielu odbiorców i przeprowadzanie skutecznych kampanii reklamowych, zwiększając tym samym liczbę leadów i zamówień. Oferuje ponadto szablony stron internetowych, które można dostosować do własnych potrzeb.
Marketing automation ułatwia również analizę danych z różnych źródeł i optymalizację projektów reklamowych, obniżając koszty dotarcia do odbiorcy.
Wdrożenie marketing automation pozwala na poprawę personalizacji, zwiększenie efektywności działań oraz zbudowanie większej liczby dobrych, lojalnych klientów.
Jeśli chciałbyś/chciałabyś dowiedzieć się więcej na temat możliwości, jakie oferuje automatyzacja — skontaktuj się ze specjalistami JAAQOB HOLDING®.
Pomożemy Ci budować relację z klientami na dużą skalę.