W dzisiejszym odcinku opowiemy o narzędziach marketingowych, które mogą odmienić Wasze strategie. Od prostych rozwiązań po bardziej zaawansowane, każde z tych narzędzi ma potencjał, by wesprzeć Wasze działania marketingowe.
Ważna uwaga: istnieje ogromna liczba narzędzi automatyzacyjnych, które są na tyle rozbudowane, że zasługują na oddzielny odcinek. Dziś skupimy się na prostszych, ale też bardziej dostępnych narzędziach, które świetnie sprawdzają się w zadaniach marketingowych.
Wybraliśmy narzędzia popularne w Polsce, które znamy z doświadczenia – zarówno z własnych wdrożeń, jak i z rekomendacji naszych klientów. Przygotujcie się na praktyczne porady i sprawdzone rozwiązania, które pomogą Wam efektywniej zarządzać działaniami marketingowymi. Zapraszamy do oglądania!
Zastanawiasz się, jak zwiększyć sprzedaż
i skutecznie budować markę?
Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.
Transkrypcja podcastu
00:00
Speaker 1
Moi drodzy, w dzisiejszym odcinku poopowiadamy o różnych ciekawych narzędziach do marketingu. Niektóre z nich są proste, niektóre bardziej zaawansowane. Mam nadzieję, że Wam się przydadzą. Zapraszamy do wysłuchania podcastu.
00:14
Speaker 2
Słuchacie podcastu CEO Hub Jończyk i Bielecki.
00:17
Speaker 1
Podcastu od przedsiębiorców dla przedsiębiorców.
00:23
Speaker 2
Dzień dobry Państwu. Cześć, Czarek.
00:25
Speaker 1
Cześć, Przemku i dzień dobry Państwu.
00:28
Speaker 2
Czarku, takie, bym powiedział, bardzo naturalne jest, że w prawie każdym biznesie wiemy, że, nie wiem, chociażby w budownictwie, tak, możesz kopać szpadlem, a możesz do tego użyć koparki albo jakiegoś innego sprzętu. Wiemy, że narzędzia mają znaczenie, często pomagają nam, ułatwiają, przyspieszają pracę i no taki przykład, który podałem oczywiście jest taki, wiesz, no bardzo oczywisty, tak, ale W marketingu nie jest to często takie oczywiste. Dzisiaj wiem, że chcesz trochę poopowiadać o narzędziach, które przede wszystkim mają nam ułatwiać pracę. Raczej nie będą jej zabierać w najbliższym czasie nikomu tej pracy. Wiem, że przygotowałeś dzisiaj dla nas listę różnych narzędzi w formie ciekawostek.
01:18
Speaker 1
Tak, poopowiadam trochę jakie mamy narzędzia w marketingu i teraz tutaj bardzo ważna uwaga, bo narzędzi jest bardzo dużo i jest taka grupa narzędzi, która zajmuje się automatyzacjami w marketingu i one są To są gigantyczne narzędzia, o których zrobimy totalnie oddzielny odcinek, bo tego jest bardzo dużo, temat jest bardzo skomplikowany. Więc dzisiaj zajmiemy się takimi prostszymi narzędziami, które pomagają w całym dziale marketingu w różnych takich bardziej podstawowych powiedziałbym zadaniach. To są narzędzia, które są dosyć popularne w Polsce, specjalnie raczej nie wybierałem rzeczy, które są na przykład popularne w Stanach, u nas nie. To są narzędzia, z którymi czyni wdrożyliśmy naszym klientom, czyni spotkaliśmy się, że po prostu klienci nasi tego używają. I po prostu bardzo lubią, więc spróbujmy sobie po prostu przez nie przejść.
02:08
Speaker 2
Z mojej perspektywy i takiego doświadczenia, jak wspomniałem o tej łopacie, to czasem jak robimy analizy firm, okazuje się, że wiele firm, no trochę tak, jeśli chodzi o narzędzia w zakresie marketingu, sprzedaży, technologii, no trochę korzystają z tych takich przysłowiowych łopat, więc myślę, że to o czym dzisiaj trochę porozmawiamy, poopowiadamy, pomimo że to są, no nie ukrywajmy, podstawowe narzędzia, to myślę, że nie wszyscy przedsiębiorcy z nich korzystają.
02:38
Speaker 1
Tak, na pewno pierwsze narzędzie to będzie podstawa podstaw, no bo to wyjdźmy sobie od tego, czego właściwie w marketingu potrzebujemy. Jeśli naszym celem w marketingu jest załatwienie jak najwięcej leadów, szans sprzedażowych dla naszego działu sprzedaży, a jak wiele razy mówiliśmy, wszystko kręci się dookoła strony, prawda, klienci wchodzą, wychodzą, czytają, jeśli widzą nową ofertę, to znowu wejdą na stronę, znowu poczytają, ten proces trwa bardzo długo, czasami zwłaszcza w B2B. Wszystko się tam skupia i powinniśmy mierzyć, jak w ogóle ten ruch wygląda. Skąd ci ludzie przychodzą? Które strony czytają? Jak długo? Jak wygląda nasza konwersja tam, prawda? I to zadanie oczywiście spełnia dla nas Google Analytics. No to jest podstawa podstaw, ale nie możemy o tym nie powiedzieć. I tak się właściwie zastanawiałem, przygotowując się do tego odcinka, czy spotkałeś się z tym, żeby któryś klient miał niepodpięty Analytics do strony?
03:30
Speaker 2
Bardzo często.
03:31
Speaker 1
Naprawdę?
03:32
Speaker 2
Tak, naprawdę bardzo często, ale to raczej wynika stąd z nieświadomości, firmy korzystające z agencji marketingowych, interaktywnych, po prostu zakładają, że tego typu narzędzia, że jakieś narzędzia, które dokonują różnego rodzaju pomiarów, metryk, po prostu są podpięte. No nie jest to takie częste, agencje czasem po prostu, no nie wiem, stworzą stronę, nie podepną Google Analytics. Natomiast tak sobie pomyślałem, jak mówisz o tym Google Analytics, sięgam pamięcią, to ojej, to było naście lat temu albo więcej. Pamiętam, nie wiem, czy pamiętasz, ale były takie modne słuchaj, liczniki strony, bo generalnie taka analityka zaczynała się, każdy miał, nie wiem, czy to pamiętasz, takie czasy, gdzie był licznik strony, wchodzisz, zjeżdżasz na dół i patrzyłeś ile wyświetleń ma ta strona. I to był taki wręcz ranking swojego czasu.
04:23
Speaker 1
Tak, ja myślę, że jak ktoś ma 25 lat teraz, to już nigdy tego na oczy nie widział, spokojnie.
04:29
Speaker 2
No troszkę, niewiele więcej mamy i pamiętamy te czasy.
04:32
Speaker 1
Tak, to prawda. Dobrze, więc Google Analytics mamy. Tutaj nie będziemy w to za bardzo wchodzić, no bo to jest podstawa podstaw. Tam widzimy takie rzeczy właśnie, co ludzie oglądają naszej stronie, jak wygląda ich przepływ, skąd, gdzie w sobie wchodzą, to można tam sobie poustawiać. Ale nawet jeśli sobie nic na więcej nie poustawiamy, to po prostu podepnijmy skrypt, który śledzi użytkownika, tudzież poprośmy firmę, która nam robi stronę, żeby ten skrypt podpięła. Bardzo prosta sprawa i tam praktycznie wszystko właściwie już dzieje się samo, możemy sobie poustawiać dokładniejszą analitykę, ale jak wiesz, to wcale super nie jest potrzebne z tego względu. Że bardzo wiele narzędzi, które jest bardziej zaawansowane i tak pod spodem korzysta z Google Analytics.
05:15
Speaker 1
Więc musimy mieć to podpięte po to, żeby jeśli chcemy skorzystać z lepszego narzędzia jeszcze do analityki, które z czymś jeszcze nam te dane połączy, ono i tak pod spodem skorzysta z Google Analytics, żeby te podstawy tam złapać, prawda? Więc podstawa, podstaw. Z mojego punktu widzenia myślę, że co? Myślę, że warto konwersje sobie ustalić, prawda?
05:34
Speaker 2
To znaczy cela, dokładnie. Google Analytics bardzo fajnie rejestruje konwersje. Oczywiście musimy sobie odpowiednio ustawić, czy na przykład widzimy, że został wypełniony formularz na stronie, że kliknięto w telefon, że skopiowano na przykład adres e-mail, że skopiowano telefon. Tego typu zdarzenia można rejestrować i to jest bardzo ciekawe, no bo widzisz, kto, skąd wszedł, jaką konwersję wykonał. Tego typu zdarzenia, tego typu analityka ogólnie jest niezbędna, jeśli odpalasz reklamę w Google Ads. Generalnie Google Ads system cały wymaga tego, żeby skonfigurować cele, ponieważ na podstawie informacji z Google Analytics, w taki sposób ustawia swoje reklamy.
06:27
Speaker 2
Także, no tutaj ta podstawa, minimum bym powiedział, czyli ustawienie celi, czyli wchodzimy sobie, żeby to nie było na zasadzie właśnie tego licznika odwiedzin, że sobie wchodzimy do Google Analytics, żeby przeczytać, że odwiedziło nas tyle i tyle osób i że byli, nie wiem, z takiego i tego województwa, no bo tego typu dane, umówmy się, to trochę za mało informacji, żeby cokolwiek nam dało do myślenia cele.
06:51
Speaker 1
Tak, dokładnie. W Google Analytics, no nie będziemy wchodzić dalej, bo tutaj myślę, że to jest podstawa podstaw, to po prostu musimy mieć podpięte, ale bardzo słusznie, że wspomniałeś o tych ADS-ach, bo szczerze mówiąc o tym zapomniałem. W sensie tak dawno to ustawialiśmy, że już nawet nie pamiętałem, ale faktycznie masz rację. W ten sposób to musi wyglądać. Natomiast bardzo ciekawe jest drugie narzędzie, z którego korzystamy obaj, prawda? Klasyk, który mamy we współpracy z klientami, jak tworzymy stronę, to klienci zawsze mówią napiszmy o firmie, napiszmy bardzo długie teksty. Na pewno nasi klienci będą wchodzić, czytać sobie to wszystko. Na pewno się domyślasz, o jakim narzędziu wspomnę i jakie było pierwsze wrażenie. Moi drodzy, jest coś takiego jak Hotjar. To jest narzędzie, które pozwala wam jakby nagrać film, w jaki sposób ludzie chodzą po stronie, jak się poruszają, prawda? I to jest bardzo takie powiedziałbym doświadczenie.
07:47
Speaker 2
Nie wiem, ale powiem ci, że to jest świetne, żeby zobaczyć, jak rzeczywiście ludzie zachowują się naszej stronie, czy oni tę stronę rzeczywiście czytają, przeglądają, w których miejscach się zatrzymują. To, o czym mówisz, nagrywanie w formie wideo, ja pamiętam, to już funkcjonuje sporo lat w sumie, te narzędzia. Pierwsze, jak używaliśmy tego narzędzia, to nasi klienci byli zaskoczeni, wręcz trochę przerażeni, jak to działa, że ale to jak, to mój komputer, ekran nagrywa, oczywiście to w żaden sposób nie nagrywa wideo, to działa na bazie skryptów, natomiast Rzeczywiście Google Analytics takich informacji Ci nie dostarczy. Tutaj widzisz co robi ten użytkownik na stronie. Analizujemy strony pod kątem User Experience, czyli doświadczeń użytkowników. Sprawdzamy, co można poprawić. Po prostu widać, czy ktoś nie może w jakiś przycisk trafić, czy ma z czymś problemy.
08:53
Speaker 2
Tu jako ciekawostkę, lata temu to działało nawet do takiego stopnia, że jak ktoś wpisywał, nawet logował się, to było widać, rejestrowało klawisze. Oczywiście dzisiaj to już jest zabezpieczone, widzimy to w formie gwiazdek, więc narzędzie samo w sobie bardzo potężnie dostarcza dużo informacji. No i dla mnie, jeśli chodzi o Hotjara, takich narzędzi, które nagrywają w formie wideo, bo przede wszystkim też tworzą mapy ciepła, bo to o tym powiesz, jest kilka też na rynku.
09:27
Speaker 1
Jest kilka, Hotjar jest chyba najbardziej znany, mocno rozpowszechniony, także po prostu o nim opowiadamy, ale faktycznie tych narzędzi parę jest. A słowo, którego szukałem, to jest, że klienci nabierają pokory. Bo jak zobaczą sobie, że klient, który wchodzi do nich na stronę, w praktyce to nie jest tak, że on tam siedzi 10 minut, czyta sobie wszystko, tylko wchodzi, właściwie powiedziałbym wbiega, przegląda 2-4 sekundy stronę i wychodzi. Aha, to klient nie czyta naszych tekstów, tak? Czyli jak mamy ich dużo, to tylko takie troszkę przescroluje. No to wtedy faktycznie nabiera się pokory, że jest to dosyć skomplikowane. Ale co jeszcze to narzędzie pozwala? Możemy znaleźć błędy UX-owe, które mamy na stronie. Na przykład coś może dla klienta wyglądać jak przycisk. My w życiu byśmy o tym nie pomyśleli, ale widać, że ludzie tam klikają i nic się nie dzieje.
10:15
Speaker 1
Więc możemy, mamy okazję, żeby to faktycznie poprawić. Druga ciekawa sprawa, to co ja bardzo lubię, to tam jest taka funkcjonalność, którą na polskim moglibyśmy przetłumaczyć jako kliknięcia wściekłości. Dla ludzi, którzy używają myszki, bo na touchpadzie to już chyba nie jest za bardzo możliwe, ludzie jak są sfrustrowani, to nagle zaczynają tak strasznie klikać, prawda? I Hotjar łapie te momenty i ci dokładnie je pokazuje. I wtedy możesz zobaczyć, w którym miejscu na stronie ludzie są sfrustrowani, bo pewnie coś im nie działa. I na przykład możesz znaleźć takie momenty, że na przykład na którejś przeglądarce twój formularz to właściwie nie działa.
10:50
Speaker 1
I myślałeś, że wszystko jest okej, bo u ciebie działa, ale znalazłeś ludzi, którzy wpadają do twojego lejka marketingowego, są zainteresowani, Na przykład nie masz numeru telefonu podanego na stronie, ale oni nie mają jak się z tobą skontaktować, bo tylko masz formularz kontaktowy, a on po prostu nie działa na jakiejś przeglądarce. Zobacz ile ciekawych rzeczy można za pomocą takiego narzędzia znaleźć.
11:11
Speaker 2
Warto wspomnieć, że widzisz w formie nagrania wideo, ale widzisz, masz informację, z jakiej przeglądarki ktoś korzystał. Czy to było w ogóle desktop, czy to było na mobilu, jaki to był system, więc też pokazuje ci oczywiście, to nie jest takie 1 do 1 w 100% odwzorowane to, co widział ten użytkownik. Natomiast w wielu przypadkach całkiem dobrze pokazuje, że na przykład, nawet nie wiem, coś powiedzmy, nie do końca prawidłowo się wyświetla na jakiejś rozdzielczości, to będzie widać na tym nagraniu. Tak, mówię, trzeba wsiąść pod uwagę, że to nie jest takie 1 do 1 w 100%, ale daje pogląd, że okej, faktycznie tutaj użytkownik mógł mieć jakiś problem, sprawdźmy to i poprawmy.
11:51
Speaker 1
Tak, myślę, że klasyka to jest, jeśli ktoś nam robi stronę, to jednak jak ją sprawdzamy, to oglądamy ją jednak na komputerze, a klienci zdarza się, że jednak wejdą na telefonie i to okazuje się, że na mobile’u jest jakiś problem, prawda, że firma, która robiła stronę na przykład nie zastanowiła się jak na mobile’u coś zrobić i tam jest problem, nie wiem, właśnie formularz nie działa albo coś takiego, prawda.
12:14
Speaker 2
Wiesz, że w dzisiejszych czasach już takie rzeczy się nie zdarzają.
12:18
Speaker 1
Wiesz, że to różnie bywa. Dobrze, więc mamy dwa narzędzia takie do analizy właściwie ruchu na stronę, żebyśmy wiedzieli, co ludzie tam oglądają, skąd przychodzą, gdzie sobie klikają. Mamy możliwość znalezienia, gdzie są błędy różne UX-owe na tej stronie. Idźmy dalej. Z takich typowych zajęć, które mamy w marketingu jest Oczywiście dbanie o social media, prawda? Publikujemy tego dużo na różnych kanałach. Oczywiście wszystko będzie zależało od marki, od strategii marketingowej, no ale myślę… O, to jest dobre pytanie właściwie do was. Jakiego macie klienta, który korzysta najwięcej z social mediów, to ile ich wtedy jest?
13:01
Speaker 2
Nie rozumiem pytania.
13:01
Speaker 1
W sensie klient taki, który ma najszerszą obecność w social mediach, to ilu jest platform wtedy na raz? Do ogarnięcia, tak się zastanawiam. Czy to wiesz, LinkedIn, Facebook?
13:14
Speaker 2
Wydaje mi się, że chyba rzadko jest, kiedy jedna marka jest we wszystkich platformach. Jeśli jest we wszystkich platformach, to zupełnie różne komunikacje będą. Czyli przykładowo może być tak, że firma oferuje produkty B2B, B2C i powiedzmy będzie korzystać również np. Z LinkedIna. Do komunikacji B2B. Raczej tak mówię, są takie wybrane platformy, nie wszystkie, nie ze wszystkich raczej firmy korzystają, nie wszędzie zawsze, nie na każdej platformie też marki chcą być.
13:48
Speaker 1
Tak, tak, ale też rzadko się zdarza, żeby ktoś był tylko na jednej, prawda? Domyślam się.
13:52
Speaker 2
No tak, raczej korzystają z kilku platform.
13:55
Speaker 1
No właśnie i tutaj dochodzimy do takiego, powiedzmy może problemu, że jeśli mamy parę tych platform, to oczywiście ciężko jest to ogarnąć, gdzie co piszemy, gdzie mamy jakie zaplanowane posty i są bardzo fajne, proste narzędzia, które po prostu nam to skupiają w jednym miejscu i jeszcze mamy analitykę wszystkich tych platform w jednym miejscu i takim typowym narzędziem, który z tego co widziałem bardzo fajnie działa, no bardziej w mniejszych firmach. Jest buffer, możemy sobie tam zaplanować co mamy gdzie opublikować, mamy też analitykę. Po prostu jest większy porządek, bo nie musimy się logować do każdej platformy po kolei sprawdzać, tylko wszystko mamy w jednym miejscu. To taki typowy agregator, ale bardzo fajnie to działa, bo na przykład, jeśli mamy analitykę oddzielną na Facebooku, oddzielną, nie wiem, dołóżmy na TikToku, to trochę ciężko jest to porównać, prawda, czy na YouTubie.
14:46
Speaker 1
A tutaj mamy wszystko w jednym miejscu, jest to łatwiej porównać. Od naszych klientów też wiemy, że bardzo fajny jest NapoleonCat i w tym momencie zacząłem się zastanawiać, kto wymyśla nazwy tych narzędzi. Kot Napoleon, ale faktycznie… To jest polskie narzędzie. To jest polskie, tak?
15:00
Speaker 2
Tak, polskie, bo nie znam właściciela tego systemu. Te narzędzia są bardzo, bym powiedział, wygodne w tym znaczeniu, że Raz, że możesz sobie oczywiście te posty zaplanować w jednym miejscu od razu na wszystkie platformy, ale bardzo fajne jest to, że ta cała komunikacja jest w jednym miejscu. To znaczy widzisz posty, widzisz komentarze w jednym miejscu. Nie musisz się przelogowywać. Łatwiej po prostu jest zdecydowanie tym zarządzać.
15:28
Speaker 1
Słuszna uwaga, wtedy może bardziej spójną komunikację, bo możesz w jednym miejscu zobaczyć nawet koło siebie te wszystkie posty. Tak, słuszna uwaga, nie pomyślałem o tym, ale widzisz, wychodzi doświadczenie marketingowe. Dobrze, więc jeśli wrzucamy, mamy w sumie taką komunikację Omni Channel, wychodzimy wszędzie tam, gdzie jest nasz klient, to fajnie byłoby widzieć, właściwie w jaki sposób ludzie wchodzą w interakcję z naszą marką, co o niej, piszą, więc już faktycznie jak zaczęliśmy polskie narzędzia, tutaj musimy znowu wymienić polskie narzędzie, bardzo znane już na arenie światowej, czyli Brand24. Jest to narzędzie, które pozwala nam mierzyć sentyment naszej marki. Myślę, że lepiej będzie jak opowiesz o sentymencie, czy ja mam powiedzieć?
16:11
Speaker 2
W zależności, w jakim kontekście, bo Wszystko zależy od tego jak marka stawia sobie strategię komunikacji. Zacznijmy od tego, że w ogóle możesz wyjaśnić co to jest ten sentyment.
16:27
Speaker 1
Generalnie sentyment pozwala nam.
16:36
Speaker 2
Pokazać jak wygląda komunikacja na temat naszej marki w internecie. Czy opinie są pozytywne, czy są powiedzmy neutralne, czy są negatywne, czy widzimy trendy, że zaczynają komunikować, no nie wiem, jakoś negatywnie nasz temat, więc analiza sentymentu pokazuje nam różne wzmianki, pokazuje nam komentarze, informacje na temat naszej marki w formie takiej graficznej jak to się zmienia na przestrzeń czasu. I teraz marki to stosują głównie w takim celu, żeby cały czas to analizują, bo wiadomo, może się pojawić gdzieś nagle jakiś produkt wadliwy, zaraz będzie jakaś drama, ktoś wrzuci do internetu, a to różnie tam było, już wiemy, różne marki, typu jakieś Biedronki czy coś, jakieś filmiki na TikToku, że ktoś tam jakąś mysz znalazł i tak dalej.
17:33
Speaker 2
Tego typu narzędzia przede wszystkim pozwalają na to, żeby szybko zareagować w sytuacji takiej, gdzie, no nie wiem, no właśnie widzimy, że ten sentyment się diametralnie zmienił, że nagle jednak coś tu się dzieje, więc to narzędzie nam tutaj szybko to zakomunikuje.
17:50
Speaker 1
Tak, myślę, że to, co jest bardzo ważne w takim narzędziu, nie wiem, czy to może tak wyniknęło wprost z tego, jak o tym opowiedzieliśmy, że nie jesteśmy w stanie właściwie badać wszędzie w internecie, gdzie się, jakie te komentarze pojawiają, a to narzędzie znajdzie te komentarze za nas. Prawda? Czyli nie musimy biegać sami po internecie, co ludzie gdzie piszą, bo to może być w tysiącach różnych miejsc. To narzędzie samo te komentarze znajduje. To jest bardzo ciekawe. Ja szczerze mówiąc, technicznie jestem bardzo ciekaw, jak to działa pod spotem, bo to musi być diablo skomplikowane, prawda? Ale tak jak mówisz, możemy znaleźć te komentarze, możemy reagować, jeśli mamy jakiś pożar, ale co ciekawe, dzięki temu, że widzimy co naszym klientom się podoba, co nie podoba, to możemy też wpływać nasze produkty, możemy poprawiać rzeczy, które się klientom nie podobają i z każdą chwilą coraz bardziej je poprawiać.
18:40
Speaker 1
Myślę, że warto nadmienić, że to nie jest narzędzie już dla takich małych firm, bo tych komentarzy muszą być w internecie.
18:47
Speaker 2
Tego typu narzędzia można wykorzystywać na różne oczywiście sposoby, bo tu teraz mówię o Marce, która bada, wykonuje analizę sentymentu na swojej grupie klientów, natomiast Tego typu narzędzia można wykorzystać również, chociażby jako element pozyskiwania leadów, jeśli można by tak nazwać, no bo teraz zauważ jedną rzecz. Gdzieś ktoś na jakiejś grupie, na przykład teraz piszę wpis typu poszukuję kancelarii prawnej, która specjalizuje się w RODO. I teraz chcielibyśmy być w tym miejscu, wiedzieć, że tego typu komentarz gdzieś się pojawił, więc takie narzędzia jak Brand24 czy inne tego typu, które właśnie monitorują sieć na konkretne frazy, na konkretne słowa. Mogą być w taki sposób wykorzystywane. Polecam poeksperymentować, bo wielokrotnie też właśnie w taki sposób korzystaliśmy. Można w ten sposób również na przykład sprawdzać ogólnie nastroje w danej branży. Można też śledzić konkurencję, sprawdzać co… Nie pomyślałem o tym faktycznie.
20:03
Speaker 2
Tutaj oczywiście pomysłów na to, jak to można wykorzystać jest dużo. Podsumowując, rzeczywiście komentarze powiedzmy no to już firma musi komunikować w Internecie, żeby z tego korzystać, ale powiedzmy tak prosprzedażowo czy w formie jakichś takich analiz rynku konkurencji to nie ma tutaj chyba ograniczenia.
20:26
Speaker 1
Tak, bardzo ciekawe narzędzie, bardzo fajny produkt, gorąco zachęcamy, jeśli firma, no już jest ciut większa jednak, żeby się zapoznać. Dobrze, idźmy dalej. Typową rzeczą, którą zajmuje się marketing, żeby ściągnąć do nas te leady, to jest w jakiejś formie SEO oczywiście. Prawda? Tutaj czasami weźmiemy sobie specjalistę od SEO, żeby nam podpowiedział, jakie powinniśmy artykuły napisać, na jaki temat, żeby po prostu ten ruch ściągnąć i na przykład może nasz dział marketingowy tylko teksty napisze, prawda? Ale może chcielibyśmy sobie obserwować, jak nam idzie w ogóle pozycjonowanie na te słowa kluczowe, jak pozycjonuje się nasza konkurencja, jeśli tworzymy jakiś nowy produkt, na który chcielibyśmy się znowu wypozycjonować, No to znowu musimy się zastanowić, jakie artykuły napisać, jak wypadamy na tle konkurencji, jaką mamy pozycję w danym kraju, gdzie ten produkt wypuszczamy, prawda? I tutaj polecę narzędzie, z którego korzystamy obaj.
21:27
Speaker 1
Myślę, że ono jest, bo tych narzędzi do CEO jest bardzo dużo. Ale myślę, że polskie Senuto jest naprawdę fajnym narzędziem, bo jest dosyć proste i na bardzo długo wystarcza. Bardzo wygodne do śledzenia, z mojego punktu widzenia przede wszystkim bardzo przejrzyste. Też lubisz z niego korzystać, prawda?
21:47
Speaker 2
Tak, też korzystamy z tego narzędzia, chociaż nie tylko Senuto. Ja patrzę narzędzia do SEO z perspektywy chyba 15 lat, bo.
22:00
Speaker 1
O, nie wiem co 15 lat temu się wykorzystywało w sumie.
22:02
Speaker 2
No właśnie, wiesz co, to były takie bardzo proste narzędzia do mierzenia pozycji. Myślę z tej perspektywy, bo dawno temu zajmowałem się SEO, w sensie bawiłem się w pozycjonowanie, generalnie pozycjonowałem w swojej stronie. I pamiętam, że te pierwsze narzędzia, tak naprawdę tylko służyły do tego, żeby pokazać Ci, że pozycje. Na daną frazę masz taką pozycję. Dzisiaj te narzędzia są już takimi bardzo potężnymi kombajnami, które oczywiście nadal pokazują Ci pozycję na frazy, ale zdecydowanie więcej mają w środku takich dodatkowych narzędzi, które pomagają. Które pomagają w zaplanowaniu strategii pozycjonowania, bo znowuż będę wracał do tego, strategia to, że wszyscy wchodzą powiedzmy na Twą stronę. To warto byłoby, żeby to jednak wchodzili ludzie, grupa docelowa, niekoniecznie ilość, a jakość, tak? Więc SEO też można tutaj popłynąć za daleko. Tak.
23:07
Speaker 1
Można ściągnąć ruch, którego nie chcemy.
23:08
Speaker 2
Tak, którego niekoniecznie chcemy. Więc te narzędzia też pokazują nam bardzo często, trudność danej frazy, jaki jest ruch spodziewany z danej frazy, ile jest wyszukiwań z danej frazy. Możemy sobie przejrzeć też na przykład konkurencję, na jakie frazy pozycjonuje się konkurencja, żeby zrobić analizę. Więc no, dzisiaj to są już naprawdę kombajnie.
23:30
Speaker 1
Więc Senuto będzie dobre, jeśli chcemy takie dosyć podstawowe rzeczy i nie jesteśmy super zaawansowani w SEO. Są takie narzędzia, które teoretycznie możemy korzystać, ale są też już bardziej dla profesjonalistów, jak SEMrush na przykład, czy Ahrefs. Możemy z nich korzystać na początku, ale myślę, że Senuto będzie najlepsze, jeśli chcemy sobie po prostu śledzić, a mamy kogoś, kto zajmuje się SEO. Więc jeśli już wiemy, jakie te artykuły powinniśmy napisać, to tutaj zaczyna się duży problem. Zastanawiam się, szczerze mówiąc, jak to robiło się kiedyś, bo dostajemy od kogoś, kto zajmuje się dla nas SEO takie wytyczne, że musimy napisać trzy artykuły, i musicie użyć takich słów kluczowych. Tych słów kluczowych nie jest tam dwa, trzy, tylko jest czterdzieści na przykład. I tego słowa musisz, najlepiej jakbyś użył dwa razy, a tego słowa…
24:20
Speaker 2
No to dzisiaj już się tak nie tworzy. Jeśli już tak, to już właśnie maksymalnie dwa, trzy. Tak mi się wydaje, że już na pewno nie w jednym artykule.
24:30
Speaker 1
To znaczy nie, bo jeśli się pozycjonujesz na jedno słowo kluczowe, to są jeszcze podobne słowa, które te programy jak Surfer SEO, o którym chciałem powiedzieć, w sumie nie jestem pewien jak on działa pod spodem, ale wydaje mi się, że analizuje strony konkurencji i strony, które są wysoko na słowa, na które chcesz się pozycjonować, i sprawdza jakie te słowa są użyte i ci podpowiada, że raczej powinieneś tych użyć. Dalej się pozycjonujesz na jedno, dwa, ale słów, których musisz użyć, czy zwrotów, jest tam bardzo dużo, prawda?
25:00
Speaker 1
I właśnie jest takie narzędzie jak Surfers.co, które bardzo polecam, żeby napisać teksty, bo pisanie tego tak w Wordzie, na przykład bez wsparcia takiego programu, który ci mówi, na przykład, musisz napisać 2200 znaków, użyj tych 40 słów kluczowych, z czego tego dwa razy, tego trzy razy, tego cztery razy, to pisanie tego samemu jest dosyć, myślę, ciężkim zadaniem, a możesz sobie użyć narzędzia, które po prostu dla ciebie to mierzy, prawda?
25:28
Speaker 1
Więc Surfer SEO, nie wiem, czy czasem też nie jest polski, ale tu nie jestem pewien, więc nie wiem, robi to za ciebie i w dodatku możesz sobie podłączyć go do Worda, więc piszesz sobie w Wordzie po prostu teksty, a z boku masz taki fajny panel, który ci pokazuje tak naprawdę scoring twojego artykułu i widać, że nie da się właściwie wysycić wszystkimi słowami twojego artykułu, bo on zaczyna brzmieć bardzo, Sztucznie bym powiedział, więc tam 70-80% wystarczy, wtedy już się to dobrze pozycjonuje. Także narzędzie, które polecamy, z którego wykorzystamy, to Surfer SEO bardzo pomaga pisać te treści, które musicie robić pod SEO. Dobrze, następnym narzędziem, o którym chciałem wspomnieć, no myślę, że o tym narzędziu wiele osób mogło nie słyszeć, jest narzędzie, które pomaga nam pisać spójną komunikację marketingową.
26:20
Speaker 1
Jak wiele razy mówiliśmy naszym podcaście, twoja firma na przykład, jeśli tworzy dla firmy, klienta coś, co ładnie nazywacie Ton of voice, prawda? Czyli to jest ta strategia komunikacji. To powinno być spójne, czyli nie możemy dzisiaj do klienta mówić w jeden sposób, a jutro robić tego zupełnie inaczej. I są narzędzia, gdzie możemy nauczyć się, w jaki sposób się komunikujemy i po prostu one pomagają nam teksty generować. To narzędzie nazywa się Jasper. Ono kiedyś nazywało się Jarvis, ale oni wykupili tam taką drugą usługę, połączyli się, nieistotne. Teraz nazywa się Jasper. Bardzo, bardzo fajne narzędzie. Myślę, że dużo klientów ma problem z tym, żeby wygenerować właśnie jakieś posty na social media. Jakieś teksty na stronę. Więc tam możemy faktycznie jakby nakarmić sposobem, w jaki się komunikujemy to narzędzie i ono nam generuje treści na stronę, czy treści na social media. Bardzo, bardzo fajnie to działa.
27:20
Speaker 1
To narzędzie już nie jest zbyt tanie, ale jeśli mamy ogromną firmę, to myślę, że warto.
27:27
Speaker 2
Przyznam, że nie znam tego narzędzia. Brzmi ciekawie. Na pewno warto, żeby komunikacja była spójna. W biznesie bardzo istotne z tego względu, że jednak nasz potencjalny klient musi mieć takie poczucie, że właśnie zobaczył reklamę, widzi jakąś informację, treść, jakiś przekaz tej reklamy, wchodzi na stronę, ma poczucie, że to jest kontynuacja, że to jednak jest cały czas ta sama firma, że jednak te treści są spójne. To buduje wiarygodność, że jednak widać, że ta firma No wie co, mówi, tak, bo ta komunikacja jest jednak bardzo ważna. Także, no nie znam tego narzędzia. Powiem szczerze, że jestem ciekaw, tak, jestem ciekaw, czy mój zespół korzysta, bo to, że ja nie znam narzędzia, to niewykluczone, że my nie korzystamy w ogóle z tego narzędzia, ale to…
28:20
Speaker 1
Często, często łapiemy się właśnie na tym, że pytam Przemka, czy korzystają z jakiegoś narzędzia i Przemek już ma tak dużą firmę, że właściwie nie do końca, nie do końca wie, no ale to jest całkowicie normalne.
28:30
Speaker 2
W niektórych zespołach, których akurat, ja nie jestem jakimś wybitnym specjalistą, typu, nie wiem, właśnie te zespoły kreatywne, no są różnego rodzaju jakieś narzędzia, z których oni korzystają, wręcz taka i tu bym też polecał, mamy taką wewnątrz firmy kulturę testowania różnych narzędzi, to znaczy cały czas, analizujemy trendy, cały czas menadżerowie, osoby z różnych działów analizują po prostu trendy, tam co tydzień są pokazywane jakieś, nie wiem, czy to nowości, czy po prostu wymieniają się tą wiedzą, więc jeśli pojawia się jakieś narzędzie, które jest wart uwagi, to testujemy, więc czasem jest tak, że po kilka narzędzi testujemy, nawet nie wiem co się dzieje.
29:13
Speaker 1
Tak, my też cały czas testujemy nowe narzędzia. No musimy też.
29:16
Speaker 2
To jest trochę tak, jak na początku rozmawialiśmy i powiedziałem o tym, że w firmie możesz używać łopaty do kopania w ziemi, no ale po co, skoro możesz użyć koparki, a być może ktoś już wymyślił jeszcze jakieś bardziej zaawansowane narzędzia, które pozwoli ci być szybciej, pozwoli ci wykonać tą usługę, produkt lepiej, taniej, no więc to jest kluczowe. Więc cały czas szukamy nowych, jakichś takich nowinek technologicznych.
29:43
Speaker 1
Zgadza się. Więc jeśli mamy już jakiś ton of voice, mamy napisane jakieś teksty, mamy sposób komunikowania się ze swoim klientem, no to pewnie fajnie byłoby, żeby właściwie klient został w środkowym naszym lejku marketingowym. Wysłać do niego jakieś maile, wypuszczamy nowy produkt, poinformujmy o tym naszych klientów, stało się u nas coś ciekawego, poinformujmy naszych klientów, może wypuściliśmy nowy odcinek podcastu, poinformujmy o tym naszych klientów. Więc narzędzie, które bardzo często jest wykorzystywane do marketingu, no to są oczywiście narzędzia do wysyłania właśnie e-maili. I tutaj nie mamy na myśli narzędzi do cold mailingu, to jest zupełnie co innego, tylko mamy na myśli takie narzędzia do newsletterów, do masowej wysyłki maili do naszych klientów. I tutaj miałem problem, które narzędzia wybrać, ponieważ jest tutaj straszny rozstrzał, w sensie bardzo mało jest takich narzędzi, które właściwie robią tylko tę wysyłkę.
30:38
Speaker 1
One bardzo szybko zaczynają zahaczać o pewną automatyzację marketingu, a tak jak wspomnieliśmy na początku. Narzędzia do marketingu automatycznego są już ogromne, skomplikowane, o tym musimy koniecznie zrobić oddzielny odcinek, no bo to jest bardzo po prostu ciekawe. Więc zdecydowałem się na dwa narzędzia, które byśmy tutaj polecili. Bardzo lubiany w Polsce jest Mailer Lite. Jest to narzędzie, typowa wysyłka maili. Możemy sobie wrzucić naszą grupę, do której chcemy wysłać. Mamy fajny edytor, drag and drop. Możemy sobie te maile wyklikać. Możemy sobie zrobić AB testy, żeby zobaczyć, którą wersję maila ludzie otwierają. Bardziej za granicą jest popularny MailChimp. Wymieniam te dwa programy, żebyście po prostu mieli…
31:28
Speaker 2
No, się poróżnią głównie ilością wysłanych maili, które możesz w podstawowej wersji darmowej z reguły.
31:37
Speaker 1
Tak, generalnie we wszystkich programach tego typu płaci się opłata w zależności od tego, jak dużą bazę kontaktów masz. Więc musicie sobie porównać, bo jest co innego wysłać do 500 osób, co innego do 100 tysięcy oczywiście. Ale robiłem przed programem porównanie tych narzędzi. I one są tak potem rozbudowane tak w drobiazgach, że bardzo ciężko w ogóle jest je porównywać ze sobą, więc z mojego punktu widzenia to są narzędzia, gdzie ten próg wejścia jest dosyć niski, więc po prostu je wymieniam, bo od nich można zacząć, jeśli chcemy po prostu wysyłać maile do naszych klientów, no ale każde z tych narzędzi stara się jak najbardziej, jak najszybciej wejść w te systemy marketing automation. Więc szczerze mówiąc ciężko było mi je porównać.
32:21
Speaker 1
Wiem na przykład, że w Polsce bardzo wiele osób używa GetResponsa, który jest bardziej zaawansowanym narzędziem, jeszcze bardziej wchodzi w automatyzację marketingu, ale z drugiej strony przez to, że jest popularny, to wiele firm używa go tylko do tego, żeby te maile wysyłać. Także z mojej strony te trzy narzędzia, to jest trochę tak, że apetyt rośnie w miarę jedzenia, jeśli na porządku chcemy wysyłać tylko maile, to ja myślę, że bym z Mailer Lighta zaczął korzystać, a jeśli chcemy stworzyć automatyzację marketingu, no to już będziemy musieli pójść dalej, ale o tym opowiemy w innym odcinku.
32:55
Speaker 2
Znaczy dobra droga, że te systemy jednak idą w kierunku automatyzacji, no bo pomyśl sobie, że jeśli wysyłasz maile, korzystasz z narzędzia do mailingów, no to za chwilkę chciałbyś, żeby, no okej, ale niech tam coś się trochę więcej dzieje, tak? Czyli niech to zacznie się komunikować, niech może ten system sprawdzi, czy ten klient przeczytał tego maila, czy otworzył tego PDF-a, nie? Wiemy, że w przypadku narzędzi takich, no typowym, marketing automation, tego typu automatyzacja to jest po prostu jeden z elementów, to jest jakiś mały wycinek, więc myślę sobie, że to jest fajny kierunek, że jednak te firmy poszły w to, no bo Nie każda firma od razu na starcie będzie potrzebowała dużego systemu do marketingu automation. Natomiast połączenie maila, który dodatkowo będzie komunikował się z naszymi klientami, z naszą grupą docelową, jest fajnym pomysłem.
33:48
Speaker 2
Ja oczywiście z tych, co tutaj wymieniłeś, znam MailChimpa z tego względu, że jest takim najbardziej chyba znanym w ogóle na świecie. Z tego, co pamiętam, tam jest chyba baza od tysiąc, chyba można mieć.
34:01
Speaker 1
Od chyba pięciuset.
34:02
Speaker 2
Pięciuset, tak? Bo tak mówię, to jednak ma znaczenie w wersji bezpłatnej, no ale tak jak sam zauważyłeś, jednak te firmy szukają gdzieś tam tej swojej propozycji wartości, starają się w jakiś sposób wyróżnić, dlatego trochę idzie to w kierunku takim, coraz bardziej się rozbudowują. Natomiast też korzystamy z tego typu narzędzi i tu przede wszystkim łatwość korzystania, tak? Wygoda korzystania uważam ma duże znaczenie, no bo wiesz, to są narzędzia, które uważam, że to nie powinna robić agencja. Tego typu mailing, okej, może nie wiem, kreacja, jakiś dział kreatywny w firmie, czy gdzieś nawet zamawiają sobie kreację, natomiast cały mailing powinien robić ktoś w firmie, więc to powinno być na tyle proste, Ta osoba zostanie przeszkolona, jest w stanie to wyplikać, nie potrzebuje jakichś super specjalistów, żeby obsłużyć mailing.
34:58
Speaker 1
No, wbrew pozorom właśnie jest mailing i mailing. Można zrobić mailing super, zrobić sobie z ape testami, zrobić z takimi wszystkimi…
35:06
Speaker 2
Oczywiście mówię o takim podstawowym, tak? No, podstawowym, tak. Poszlibyśmy od razu w takie zaawansowane mierzenie danych, no ale umówmy się, jak przedsiębiorca chce wysłać raz w miesiącu newsletter z informacją o nowych produktach, no to jest wystarczające i to narzędzie powinno pozwolić mu, żeby był w stanie to zrobić na takim etapie samodzielnie.
35:26
Speaker 1
Zdecydowanie, zdecydowanie tak. Tutaj specjalnie wspominałem, bo wiesz, jeśli myślisz o typowych zadaniach dla marketingu, no to tutaj dużo będzie działania oczywiście z reklamami, prawda, ale tutaj działasz na panelach, które dostarczają ci wszyscy dostawcy, więc tutaj nie ma za bardzo narzędzia, które to spina. Ja nie widziałem, może jest, jeśli znacie jakieś takie narzędzie, to dajcie znać, ja chętnie rzucę okiem. Więc wydaje mi się, że przeszliśmy przez wszystkie takie główne zadania i takie główne narzędzia, które mogą tutaj pomóc działowi marketingu. Ja szczególnie zachęcam do spotkania się z Jasperem, bo naprawdę robi wrażenie. I w jednym z następnych odcinków oczywiście opowiemy o automatyzacji marketingu. To jest ogromny, skomplikowany bardzo temat, ale sam wiesz, jakie daje ogromne możliwości. Także z mojej strony tyle. Bardzo dziękuję Przemku za dzisiaj.
36:17
Speaker 2
Czarku, dzięki serdeczne za ten odcinek. Myślę, że jeśli chodzi o narzędzie to jest ich tak dużo dzisiaj, że takich odcinków moglibyśmy nagrać setki. Natomiast z mojej perspektywy i też doświadczenia Dużą wartością jest właśnie, jeśli ktoś opowie nam o danym narzędziu, bądź podzieli się jakimś swoim doświadczeniem, bo sami wiemy, że można stracić mnóstwo czasu na testowaniu różnych narzędzi, więc te, które tutaj dzisiaj omawialiśmy, to są narzędzia, które Czarku ty przede wszystkim znasz, ja tu nie jestem jakimś wybitnym ekspertem od narzędzi, chociaż z nich oczywiście korzystam, więc jeśli któreś z tych narzędzi wydało wam się ciekawe, przetestujcie. Sam przetestuje Jasper, tak?
37:07
Speaker 1
Jasper, tak.
37:08
Speaker 2
Jasper przetestuje, także, no, to odcinek też, czego się troszkę cały czas do ciebie uczę.
37:13
Speaker 1
I oczywiście podlinkujemy wszystkie narzędzia pod odcinkiem. Dzięki Przemo.
37:17
Speaker 2
Dzięki serdecznie, cześć.
37:18
Speaker 1
Do usłyszenia.